Sivil Savunma


​Personelin Adı Soyadı ​Ünvanı
İsmail ÜNSALAraştırmacı
İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ SİVİL SAVUNMA VE SEFERBERLİK HİZMETLERİ BİRİMİ FAALİYETLERİ 

 a ) Genel Olarak

            İl Müdürlüğümüz merkez bina ve Kütahya yolu hizmet binası olmak üzere iki yerde hizmet vermektedir. Eskişehir İli bir savaş halinde her an klasik, kimyasal ve nükleer silahlarla saldırıya uğraması muhtemeldir. Yalnız İl Müdürlüğü olarak özel bir taarruza uğrama ihtimalimiz yoktur, şehrin uğrayacağı muhtemel taarruzda binamızın uğrayacağı hasar şehrin içindeki binaların göreceği hasardan olacaktır. ​

            b ) Güvenlik

                Merkez Bina Süleyman Çakır Caddesi'nde olup kuzey ve batısında özel meskenler, doğusunda Bilir Sokak, güneyinde (önünde) Süleyman Çakır Caddesi bulunmaktadır. Ek hizmet binamız Sazova mahallesi Kütahya yolu üzerinde, İl Kontrol Laboratuarı Odunpazarı ve Tepebaşı İlçe Tarım Müdürlükleriyle beraber kampus alanı içerisinde bulunmaktadır. Binalarımız 7 gün 24 saat özel güvenlik ile korunmakta ve muhtelif yerlerde bulunan güvenlik kameralarıyla devamlı olarak izlenip görüntüler kaydedilmektedir

            c ) Yangın

            Merkez binamızda ve  Kütahya yolu tesisimizde Yangın Yönetmeliği gereğince yangın söndürme tüpleri, hortumları ve yangın alarm sistemi vardır.  Zaman zaman  bakım ve kontrolleri yapılmakta, herhangi bir nedenle arızalı olan veya kullanım süresi dolmuş olan tüpler değiştirilmektedir.

Son 2 yılda İl Müdürlüğümüz, Odunpazarı, Tepebaşı İlçe Müdürlükleri ve Gıda Kontrol Müdürlüklerinin katılımıyla yangın anında binaların boşaltılması ve akabinde yangın söndürme tatbikatları İl Müdürlüğümüz Kütahya Yolu Kampüsünde uygulanmıştır. Kullanım süresi biten tüplerden faydalanılmıştır. Bu tatbikatlarla beraber personelimize doğal afetler ve yangın sırasında hareket tarzını anlatmak için eğitimler düzenlenmiş, konu ile ilgili olarak İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığından destek alınmıştır.

            d ) Seferberlik

            Herhangi bir seferberlik durumunda İl Müdürlüğümüzün en önemli görevi Eskişehir İlinin gıda ihtiyacının karşılanmasını koordine  etmektir. Bunun için Gıda ve yem Şubemizce işletmelerin kapasitelerini gösteren denetimler her sene düzenli olarak yapılıp bilgisayar ortamına aktarılmakta aynı bilgiler tarafımca değerlendirilip İl Müdürlüğümüz gıda planlarına aktarılmaktadır.

          e ) Deprem

          Eskişehir İli 2. Derece deprem kuşağındadır. Bundan dolayı gerekli tedbirler alınmakta, zaman zaman İl Müdürlüğümüz personeli konu ile ilgili olarak bilinçlendirilmekte ve tatbikatlar yapılmaktadır. 


''