26.9.2018 / Gösterim Sayısı : 139

Eskişehir’e Entegre Elma Bahçeleri Kuruluyor

#26.9.2018_Elma_Bahçesi_Mahmudiye

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ve Mahmudiye ilçe Müdürlüğümüzün katkılarıyla İlimizde ilk olarak 2015 yılında Mahmudiye ilçemizde arazi satın alarak elma bahçe tesisi kurmaya başlayan Özel firma tarafından daha sonra Çifteler ilçesinde elma bahçeleri kurularak bugün itibarıyla toplam 15.000 dekar elma bahçe tesisi kuruldu.

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Erkan ALKAN 25.09.2018 tarihinde söz konusu Özel Firma tarafından Mahmudiye İlçemizde kurulan Elma bahçesi tesislerinde incelemelerde bulunarak, Firma yetkilisinden bilgi aldı. Firma yetkilisi halen 15.000 dekar olan elma bahçe tesisinin, uzun vadeli olarak 50.000 dekar alana çıkarılmasının hedeflendiğini belirtti.

İl Müdürümüz Erkan ALKAN tesiste yaptığı açıklamada;

 2015 yılında ilk olarak Yarı bodur olarak tesis edilen elma bahçelerinin yerine artık tam bodur elma bahçesi tesisleriyle devam edildiğini ifade ederek, söz konusu elma bahçelerinden bu yıl 8.000 ton civarında elma elde edilmesinin beklendiğini belirtti.

İl Müdürümüz ALKAN, söz konusu Elma Bahçelerinin organik ürün üretmek üzere kurulduğunu ve üretilen elmaların ağırlıklı olarak meyve suyu ve meyve pulbu olarak bebek mamalarında da kullanılacağını belirterek, Tüm elma bahçelerinde geçiş ürünlerinden sonra organik sertifikalı ürün üretileceğini ve ağırlıklı olarak yurtdışına satış yapılarak Ülkemize önemli miktarda döviz girdisi sağlanacağını ifade etti.

Eskişehir'in artık Elma yetiştiriciliğinde de önemli bir yere sahip olarak söz sahibi olacağını ifade eden ALKAN, Söz konusu firmaya Bakanlığımız Desteklemeleri kapsamında bugüne kadar yaklaşık olarak 2.000.000,00 TL hibe destekleme verildiğini ve bundan sonra da Üreticilerimizin desteklenmeye devam edeceğini belirtti.


''