T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARSİM ÜRETİCİYE GÜVEN VERİYOR “TARSİM YAPTIR, GELİRİNİ “DON”DURMA”

Yayın Tarihi : 5.8.2022

Üstü açık fabrika olarak kabul edilen bitkisel ve hayvansal üretim, diğer üretim yöntemlerine nazaran doğal afetlere ve iklimsel risklere mukayese edilmeyecek derecede fazla maruz kalmaktadır.  Tarımsal üretimin sürdürülmesine en büyük zarar, çiftçilerimizin doğal afetler yüzünden yaşadıkları gelir kayıpları gelmektedir.

Bu nedenle tarımdaki riskleri, devletin ve üreticinin üzerinden alacak şekilde risk transfer sistemlerini kurulmuştur. Tarım Sigortası olarak tanımlanan, bu risk transfer sistemleri içinde; bitkiler, bitkisel ürünler, seralar, tarımsal yapılar, tarım alet ve makineleri ile çiftlik hayvanlarının, gelirleri güvence altına alınması hedeflenmektedir.

Konu hakkında açıklamada bulunan İl Müdürü Ender Muhammed GÜMÜŞ:

"Tarımsal üretimde en büyük risk doğal afetlerdir. Tarım sigortası ile üreticimizin masraflarının ve emeğinin karşılığını alarak, yıllık geçimi için gerekli olan gelirini garanti altına alarak, üretimine devam edebilmesi mümkün olur. Gelir istikrarı sağlanması dolayısıyla yapacağı tasarruf ile modern tarım için gerekli olan yatırımları yapabilecektir.

Üreticilerimizin emeğinin ve sermayesinin heba olmaması için TARSİM sigortası yaptırmaları ve kendilerini güvenceye almaları çok önemlidir. Eskişehir'de çiftçilerimiz 2021 yılında 46 bin 500 poliçe ve 2022'de 47 bin poliçe yaptırarak 2021'de 123 bin hayvan ve 746 bin da arazisini, 2022'de de 186 bin hayvan 756 bin dekar arazisindeki mahsulünü TARSİM ile korumaktadır.

2022 yılı itibariyle bitkisel ürünlerini, seralarını, büyük ve küçükbaş hayvanlarını, kümes hayvanlarını, su ürünlerini ve kovanlarını sigortalayan üreticilerin ödemesi gereken sigorta priminin %50'si (don teminatında 2/3'ü), Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortasında %70' i, Gelir Koruma Sigortasında ise %60' ı Devletimiz tarafından karşılıksız destek olarak karşılanmaktadır.

Üreticimizin güvende olması, gıda arzının güvende olması demektir. Paydaşlarımızın doğal afet olduğunda değil, üretim sezonun başında TARSİM 'i hatırlamaları gerekmektedir. Çiftçimize kalkan olan TARSİM'in önümüzdeki yıllarda daha çok paydaşımız tarafından kullanılacağını umuyorum. " diyerek sözlerini noktaladı.