T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KENE HAKKINDA EĞİTİM VE MÜCADELE VERİLDİ

Yayın Tarihi : 1.8.2022

Tepebaşı ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Kenelere Karşı Kişisel Korunma Yöntemleri ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı hakkında bilgilendirme ve eğitim toplantıları yapılmıştır.

İlçede görevli Veteriner Hekimler tarafından düzenlenen eğitim toplantılarına toplam 122 üreticimiz katılmıştır. Havaların ısınmasıyla kene popülâsyonunda artış meydana gelmektedir. Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), keneler tarafından taşınan Bunyaviridae ailesine bağlı Nairovirüs grubuna ait bir virüsle oluşan ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve ağır vakalarda kanama gibi bulgular ile seyrederek ölümlere neden olabilen zoonotik (hayvanlardan insanlara bulaşan) karakterli bir enfeksiyon hastalığıdır.

KKKA hastalığı virüsünün taşıyıcısı olan kenelerin hastalığın bulaşması ve yayılmasındaki rolü, kişisel korunma yöntemlerinin önemi, kenelerle mücadele yöntemleri anlatılmıştır. Hayvan sahiplerine  konakçı durumunda bulunan hayvanlarında parazit mücadelesini aksatmadan yapması gerektiği,hayvanlarını kene ve diğer dış parazitlere karşı uygun ilaçlarla doğru zaman, doz ve aralıklarla yılda en az dört kez ilaçlaması gerektiği bilgileri verilmiştir.

Ayrıca ilçede riskli görülen bölgelerde personelimizce ilaçlama yapılmış ve el broşürü dağıtılmıştır. Kene sayısının azaltılarak Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı riskinin azaltılması amacıyla çalışmalar devam etmektedir.