T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ALACAĞIMIZ KÜÇÜK TEDBİRLERLE VATANIMIZ HEP YEŞİL KALABİLİR

Yayın Tarihi : 22.7.2022

Tarımsal üretim sonucunda biçilmiş olan tahılların toprakta kalan kök ve saplarına anız adı verilmektedir. Toprak işleme ve ekim kolaylığı sağlaması, zaman ve enerji tasarrufu nedeni ile çiftçilerimiz üretim alanında kalan anızları yakma yoluna gitmektedir.

Anız yangınları ile hava kirliliği artmakta, topraktaki yararlı mikroorganizmalar yok edilip, toprakta bulunan mikro ekosisteme ağır hasar verilmektedir. Ayrıca karbon salınımını hızlandırarak küresel ısınmaya sebep olmaktadır. Bu yangınlar nedeni ile topraktaki nemin buharlaşma oranı artmaktadır.

Üretim alanlarında çıkan yangınların bir diğer önemli sebebi; yol kenarlarına araçlardan atılan sönmemiş sigara veya mercek etkisi yapabilecek çöplerdir. Bu nedenle çıkan yangınlar ile tarlalarımızda hasat edilmemiş ürünlerimize büyük zararlar verildiği gibi ülkemizin ve dünyanın akciğeri ormanlarımızda da çok büyük tahribatlara sebep olunabilmektedir.

Konu hakkında uyarılarda bulunan İl Müdürü Ender Muhammed GÜMÜŞ:  

"Günümüzde bu yangınların görünen en büyük zararı, orman yangınlarına neden olmasıdır. Ormanlarımızın yakın olan hububat tarlaları bu bakımdan büyük riskler taşımaktadır. Ülkemizde her yıl üretim alanları ve ormanlarımızda çıkan yangınlar canlılar için yaşam kaynağı olan oksijen üreticisi binlerce dönüm ağacımızı ve doğada yaşayan binlerce canlılarımızı yakarak kül etmektedir.

Ülkemiz ve bölgemizin gündemini meşgul eden orman yangınları, yeşil vatanımıza yönelen en büyük tehdittir. Bu yangınlarla, topraklarımızda telafisi çok uzun zaman alan hasarlar oluşmakta, vatandaşımızın vicdanı sızlatılmaktadır.

Üreticilerimiz tarla ve bahçelerini temizlemek için anız yangınına alternatif yöntemleri öğrenmek için en yakın İlçe Müdürlüğümüze başvurabilirler. Atalarımızdan emanet aldığımız tarım ve orman varlıklarımızı, çocuklarımıza hakkıyla teslim edebilmek için her vatandaşımızın üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekir. Başta müdürlüğümüz olmak üzere tüm paydaşlarımızın bu konuda hassas davranarak elinden gelen çabayı göstereceğine gönülden inanıyorum." dedi