T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BEYLİKOVADA HASAT BEREKETİ

Yayın Tarihi : 20.7.2022

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü'nce desteklenen ''Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi'' kapsamında Beylikova ilçemizde tesis edilen 4000 da'lık hububat alanı hasat edildi.

19 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirilen tarla gününe, Beylikova Kaymakamı Mehmet Ali ATAK, Beylikova Belediye Başkanı Özkan ALP, İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed GÜMÜŞ, DSİ 3. Bölge Müdürü Kağan ŞAN, STK temsilcileri, Şube Müdürleri, Beylikova İlçe Müdürü, teknik personel ve çiftçiler katıldı.

 

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş açılış konuşmasında:

 

"Geçen yıl başlatılan bu proje ile Beylikova ilçemizdeki atıl durumda bulunan bu arazilerimiz hububat ekimi ile üretime kazandırıldı. Cumhurbaşkanımızı talimatları doğrultusunda, Bakanlığımız ve Valiliğimizin destekleri ile atıl bulunan arazilerimiz ekonomiye kazandırılırdı. Çok şükür ki iklim bu sene iyi gitti. Burada Buğday hasadını beraber gerçekleştireceğiz. Mahsulümüzün hem Beylikova'mıza hem de bütün çiftçilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum"

 

Beylikova Belediye Başkanı Özkan Alp yaptığı konuşmada:

 

Uzun bir süreç geçirdik. Gerçekten de Beylikova'da boş bulunan tarım arazilerine sağ olsun DSİ bölge müdürü Kaan Beyin öncülüğünde, Bakanlığımızın destekleriyle söz konusu arazilerin belediyemize tahsisini gerçekleştirmiştik. Daha sonra Bakanlığımız ve il Müdürlüğümüzün büyük destekleriyle tohum ve gübre aldıktan sonra Sayın Valimizin de bu projeye hem araç gereç hem de gübre desteğiyle bu arazilerimiz ekildi. İnşallah artık hasat zamanı geldi. Bereketli bir hasat diliyoruz. 4000 da araziyi biçmeye başladık. İnşallah bu arazilerin bundan sonra her sene ekilmesine Beylikova belediyesi olarak destek vermeye devam edeceğiz. Hem ekonomiye katkı sağlayacağız hem de bu bölgede üretim çeşitlerini arttıracağız. Bu sene siyez buğdayı denedik, arpa buğday çeşitleri denedik önümüzdeki senelerde sulanan kısımlarda yem ve yağlık çeşitleri deneyeceğiz. Bu süreçte bizi devamlı destekleyen Valimize, Tarım İl Müdürümüze DSİ Bölge Müdürümüze, Tarım Bakanımıza İlçe Kaymakamımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Cumhurbaşkanımızın "ekilmedik bir karış boş yer kalmayacak" sözünden sonra, el birliğiyle bu işi gerçekleştirdik. Ben önce Beylikova halkına ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Bereketli biçimler diliyorum. Katkı sunan kişi ve kurumlarımıza teşekkür ediyorum.

 

Konuşmalar sonrası İl Müdürü Ender Muhammed GÜMÜŞ'ün Biçerdöveri kullanarak hasat açılışı yapmasıyla tarla günü sona erdi.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü'nce desteklenen ''Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi'' kapsamında, İl Müdürlüğümüzce hazırlanan "Tohumlar Ekilecek Beylikova Gelişecek Projesi" ile 2021 yılı güz döneminde, Beylikova ilçesinde 4000 da atıl durumda bulunan arazilere 11 ton Almeria çeşidi Ekmeklik Buğday Tohumluğu, 10 ton Esperia Ekmeklik Buğday Tohumluğu, 19 ton Krasunia Odeska Ekmeklik Buğday Tohumluğu, 20 Ton Tarm-92, 20 ton İnce-04 Arpa Tohumluğu ekilmiş; bu proje kapsamında, bakanlığımız bütçesinden temin edilen toplamda 80 bin kg buğday ve arpa tohumu ile beraber çiftçilerimize Valiliğimiz bütçesinden temin edilen 80 bin kg taban gübresi ve 55 bin üst gübre olmak üzere toplamda 135 bin Kg gübre desteği verilmiş ve verilen bu  destekler sonucunda yaklaşık 1000 ton civarında hububat ekonomimize kazandırılmıştır.