T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Eskişehir’de İstenmeyen Misafir “ÇAYIR TIRTILI” İle Mücadele Başladı.

Yayın Tarihi : 18.07.2022

Bölgemizde çiçekler açarak, tarlaları sarıya boyayan çiftçimizin 'sarı gelin' olarak adlandırdığı,  şehrimize ziyarete gelen turistlerin fotoğraf çektirdiği ayçiçeği tarlalarını "çayır tırtılı" tehlikesi baş gösterdi.

Eskişehir genelinde yaklaşık 225 bin da alanda ayçiçeği yetiştirilmekte olup, ilimiz bu üretim alanı ile Türkiye'de 12. Sırada yer almaktadır. Teknik personelimiz tarafından yapılan incelemeler ve üreticilerimizden gelen bilgiler neticesinde, bugün itibariyle %3 oranında yaklaşık 6.750 da (Alpu 5.000 da, Mahmudiye 500 da, Odunpazarı 250 da, Seyitgazi 100 da ve Tepebaşı 900 da) alanda bulaşıklık tespit edilmiştir.

Tespit çalışmaları sonrası, zararlı ile mücadele işlemlerine hemen başlanmış ve bugün itibariyle bulaşık olarak tespit edilen 6.750 da alanın yaklaşık % 93'ü (6.285 da) zararlının yaşam döngüsü dikkate alınarak mücadele edilmiş ve zararlı popülasyonu azaltılmıştır.

Konu hakkında açıklamada bulunan İl Müdürü Ender Muhammed GÜMÜŞ:

"Çayır tırtılı" bitkinin yaprak ve çekirdek kısmını yiyerek, üründe büyük büyük verim kaybına sebep olan bir zararlıdır. Bu nedenle etkin mücadelenin zaman kaybetmeden yapılması gerekmektedir.

Bu nedenle, ilimizde teknik personelimiz tarafından "çayır tırtılı" zararı tespiti yapıldıktan bir gün sonra ilaçlama çalışması başlamış, konu hakkında muhtarlarımız, üreticilerimiz ve STK'lara bilgilendirme mesajı atılmıştır. Üreticilerimiz ve teknik personelimiz kol kola bu zararlı ile kararlı bir şekilde mücadeleye devam etmektedir.

Bu zararlı ile mücadele için, Bakanlığımızın tarafından 25 g/l Deltamethrin etken madde olan insektisit ilaçları tavsiye edilmektedir. Uygulanan kimyasal mücadele yanında kültürel mücadele olarak, özellikle sonbaharda toprak derin sürülmek suretiyle kışı geçirmek üzere toprağa giren larvalar öldürülmüş olur. Üretimin itici gücü, bal arılarının göz önüne alarak ilaçlama yapılması çok önemlidir.

Çayır tırtılı zararını en aza indirmek için, üretim yerlerinde bu zararlı ile karşılaşıldığında vakit kaybedilmeden en yakın ilçe müdürlüğüne bilgi verilmesi ve acilen ilaçlamaya başlanması gerekmekte olduğunu ifade etti.