T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SÜNE SAVAŞÇILARI SAHAYA İNDİ

Yayın Tarihi : 7.7.2022

"Eskişehir'de Yüzlerce Keklik, Süne ile Biyolojik Mücadele Kapsamında Doğaya Salındı"

 

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü tarafından ortaklaşa hazırlanarak yürütülen "Avlaklara Yaban Hayatını Destekleme" ve "Süne Zararlısı ile Keklikle Biyolojik Mücadele" projesi kapsamında  Afyonkarahisar Keklik Üretim istasyonunda yetiştirilen 650 Adet keklik; Han, Seyitgazi, Sarıcakaya, Mihalgazi ilçelerinde kurum amirleri, muhtarlar ve avcı dernekleri ile birlikte doğaya salındı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzün 2022 Yılı Kanatlı Av Hayvanı Salım Programı kapsamında Eskişehir ilimizde keklik popülasyonunu arttırmak ve yaban hayatının desteklenmesinin yanı sıra süne, kene, çekirge ve tarım alanlarında bulunan diğer zararlılar ile mücadele amacıyla doğaya kınalı keklik ve çil keklik salımı gerçekleştirildi.

 

Uygulanan proje ile üreticilerimize biyolojik mücadele yöntemlerine karşı farkındalık sağlamak, üreticilere alternatif mücadele yöntemleri tanıtılarak, kimyasal mücadeleyi azaltmak, bu vesile ile hem girdi maliyetlerini düşürmek hem de çevreye dost üretim sistemleri ile çevremizi ve toprağımızı korumak, ayrıca buğday da süne emgi oranlarını düşürerek, verim ve kaliteyi yükseltmek,  Sürdürebilir entegre mücadele yöntemlerine önemli bir katkı sağlamak amaçlanmıştır.

 

Konu hakkında açıklamada bulunan yetkililer;

Doğaya bırakılan keklikler tabiatta tutunma, bulunduğu ortama adapte olma ve kendileri için yaşam alanı oluşturma sürecinde en az 1 ay bir zaman dilimine ihtiyaç duymaktadır. Bu süreçte av koruma ve kontrol ekiplerimizce Avcı Dernek Başkan ve üyeleri, Jandarma ekipleri ve muhtarlıklarla ortaklaşa yapılan çalışmalar ile bulundukları ortamda aralıksız takip edilecektir.

 

Keklik salımı yapılan avlaklarda, avlanma kesinlikle yasaklanmış olup, yasaklara uymayanlar hakkında 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununa göre idari yaptırım kararları uygulanacaktır.