T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Can Dostlarımız İçin Önemli Tarih

Yayın Tarihi : 6.7.2022

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed GÜMÜŞ kedi, köpek ve gelincik sahibi vatandaşlarımız için yeni gelişmeler hakkında açıklamada bulundu.

 

İl Müdürü Ender Muhammed GÜMÜŞ: "Tarım ve Orman Bakanlığımızın "Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınması Yönetmeliği" kapsamında ülke genelindeki tüm sahipli kedi, köpek ve gelinciklerin kayıt altına alınması amacıyla 2021 yılı içerisinde sahipli köpekler 2022 yılı içerisinde ise sahipli kedi ve gelincikler mikroçip uygulamasıyla kimliklendirilecektir " dedi.

İl Müdürü Gümüş, Bu kapsamda Vatandaşlarımızın hizmete daha kolay ulaşması amacı ile Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimler Odası arasında yetki devri protokolü gerçekleştirilmiştir.

Sahipli yasaklı ırklar olan Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully köpek ırkları ise aynı yönetmelik kapsamında kısırlaştırma operasyonu sonrası kayıt altına alınmıştır. İlimizde bu kapsamda 404 sahipli tehlike arz eden ırklar kayıt altına alınmıştır.

İlimizde 2022 yılı haziran sonu itibariyle 4.115 sahipli köpek, 831 sahipli kedi olmak üzere toplamda 4.946 ev hayvanı kayıt altına alınmıştır.

2022 yılı içerisinde ise sahipli kedi ve gelincikleri mikroçip uygulayarak kimliklendirilecek ve dünyayı paylaştığımız can dostlarımız artık sokağa atılamayacak, kedi ve köpeğini sokağa atan şahıslara idari para cezası uygulanacaktır. Bakanlığımızın oluşturmuş olduğu veri tabanı olan PETVET kayıt sistemi ile tüm sahipli kedi köpekler veri tabanına kaydedilerek; başta kuduz hastalığı olmak üzere zoonoz kaynaklı (Hayvandan insana geçen) hastalıkların kontrol edilmesi sağlanacaktır. Artık kedi ve köpeklerimizin bir pasaportu olacak ve sahip bilgileri, sahip değişiklikleri aşılamaları ve cerrahi müdahaleleri gibi bilgiler bu pasaporta işlenecektir.

Hayvan sahiplerinin 31.12.2022 tarihine kadar kedi ve köpeklerini kayıt altına alınması gerekmektedir. Bu kapsamda ev hayvanı sahiplerinin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize veya yetkilendirilmiş Veteriner Kliniklerine başvurması önem arz etmektedir. 01.01.2023 tarihi itibariyle kedi köpeğini kayıt altına aldırmayan hayvan sahiplerine 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereği idari işlem yapılacak olup, hayvan sahiplerinin mağduriyet yaşamaması için gerekli kayıt işlemlerini yaptırmasını ifade etti.