T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ESKİŞEHİR’DE SAHTE GÜBRE ÜRETİLDİĞİ İDDİASINA YÖNELİK BASIN AÇIKLAMASI

Yayın Tarihi : 24.6.2022

Konu: Eskişehir Anadolu Gazetesi web sitesinde (http://www.anadolugazetesi.com/makale/eskisehir-de-sahte-gubre-uretilirken-siz-neredeydiniz-.html)  yer alan "Eskişehir'de sahte gübre üretilirken siz neredeydiniz?" başlıklı köşe yazısı ve yazıda yöneltilen sorulara ilişkin açıklama.

Söz konusu köşe yazısında;

"Kırıkkale'den İhlas Haber Ajansı tarafından servis edilen haberde;

Kırklareli İl Jandarma Komutanlığı KOM Şube Müdürlüğü ekiplerince başlatılan operasyon çerçevesinde Babaeski Büyükmandıra beldesinde Ö.E. (45) isimli şahsın kullandığı bir tırda Eskişehir ve Ankara illerinde faaliyet gösteren bir firmadan temin edilen piyasa değeri 1 milyon 600 bin TL olan 26,5 ton sahte gübre ele geçirildiği, yakalanan sahte gübrelerin üzerinde bulunması gereken Gübre Takip Sistemi (GTS) olarak tabir edilen barkodların bulunmadığı ve gübrelerin yarı fiyatına çiftçilere satılmaya çalışıldığı tespit edildiği, yakalanan sahte gübrelere el konulurken, içeriğinin tespiti için alınan numuneler analize gönderildiği bilgisine yer verilmiştir."

Yazının devamında; "..Yani habere göre Eskişehir'de sahte gübre üreten bir firma bulunuyor. Burada üretilen gübreler Türkiye'nin dört bir yanına gönderiliyor" iddiasında bulunularak "Eskişehir'de İl Tarım Müdürlüğü ekipleri bu firmalara yönelik denetim yapmıyor mu? Eskişehir'de üretilen sahte gübre Kırıkkale'ye gidene kadar yetkililer neredeydi? Sahte gübreye karşı kenti yönetenler nasıl bir önlem alıyor? Önlem alınıyorsa bu gübre üretimleri nasıl devam ediyor?" soruları yöneltilmiştir.

Köşe yazısında yer alan haber ve sorulara ilişkin yapılan inceleme ve değerlendirmede; Jandarma ekipleri tarafından yakalanan sahte gübrelere ilişkin Kırklareli İl Tarım Müdürlüğü'nden alınan fotoğrafta gübre torbası üzerinde yer alan gübre isminin EGS Kompoze NP'li Katı Organomineral Gübre ve Üretici Firma'nın SRP Gübre Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Yenidoğan Mahallesi Osmangazi Sokak No:66/1 Çifteler/Eskişehir olarak yazılı olduğu görülmüştür. Ürün adı ile üretici firma adı arasında da etiket uyumsuzluğu tespit edilmiştir. Ayrıca; üretim tarihi 2022 olarak belirtilen torbada 2027 son kullanma tarihi, 0100 parti seri no, 1494 lisans no ve 2021TO52 tescil numaraları bulunmakla birlikte Gübre Takip Sistemi(GTS) karekodu bulunmamaktadır. Yani gübreler kaçak olarak üretilmiştir. Ancak; gübrelerin gerçekte nerede üretildiği belirsizdir. Çünkü, yakalanan gübrelerin SRP Gübre Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti firmasının Çifteler'de bulunan tesisinde üretilmesi mümkün değildir.  Yakalanan gübre torbaları üzerinde üretici firma olarak ismi geçen SRP Gübre Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.ne ait Çifteler'de bulunan tesiste üretim yapılmamakta ve organomineral, katı granül ve toz gübre üretimi için gerekli makine ve donanım bulunmamaktadır.

Adı geçen firma hakkında Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzce yapılan denetimlerde:

 • 30.05.2019 tarihinde yapılan rutin denetimde Çifteler'de bulunan adresinde üretim yapılmadığı tespit edilmiştir.
 • 17.07.2020 tarihinde yapılan rutin denetimde Çifteler'de bulunan adresinde üretim yapılmadığı tespit edilmiştir.
 • Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün 19.10.2020 tarihli yazısı üzerine 06.10.2020 tarihinde Muttalip Emirler Mahallesinde firma tarafından mera parseline döküldüğü ve gübre dolgu maddesi olduğu iddia edilen atıklara ilişkin Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzce yapılan denetimde atıkların gübre dolgu maddesi olmadığı tespit edilmiştir.
 • 16.10.2020 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği kapsamında firma için düzenlenen Geçici Faaliyet Belgesinin iptal edildiği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce bildirilmiştir.
 • 23.10.2020 tarihinde; Eskişehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün talebi üzerine Çifteler Kaymakamlığı emriyle Çifteler İlçesi Belediye Başkanlığı zabıta amirliğince söz konusu firmaya ait üretim yerinin mühürlenerek kapatılmıştır
 • 26.10.2020 tarihinde Çifteler Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğünce yapılan kontrolde işletmenin mühürlü olduğu ve faaliyette bulunmadığı tespit edilmiştir.
 • 03.06.2021 tarihinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzce yapılan denetimde SRP Gübre Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirketinin Çifteler'de bulunan tesiste gübre üretim faaliyetinin bulunmadığı ve kapalı olduğu tespit edilmiştir. (Ek 11)
 • 17.11.2021 tarihinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzce yapılan denetimde SRP Gübre Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirketinin Çifteler'de bulunan tesisinde gübre üretim faaliyetinin bulunmadığı ve kırık olan pencereden görüldüğü kadarıyla Bakanlıktan tescil aldığı gübrelerin üretim proseslerine uygun olarak üretilmesinin mevcut alet ve ekipmanlarla mümkün olmadığı ve tesisin terk edilmiş olduğu tespit edilmiştir.
 • 01.12.2021 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığına gönderdiğimiz resmi yazı ile geçerlilik süresi 5 yıl olan 26/07/2017 tarih ve 1494 no.lu Lisans Belgeli ve 8 adet gübrenin tescil belgesine sahip SRP Gübre Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirketi hakkında İl Müdürlüğümüzce yapılan denetimlerde üretim yapılmadığının ve mevcut alet ve ekipmanlarla üretim yapılmasının mümkün olmadığının tespit edildiği bilgisi verilerek Gübre Takip Sisteminde lisans ve tescil belgelerinin pasife alınarak üçüncü kişilerin bilgilendirilmesi ile lisans ve tescil belgelerinin geçerlilik süresinin bitiminde ürün üretim proseslerine göre üretim tesisinin uygun hale getirilmemesi halinde lisans ve tescil belgelerinin yenilenmemesi ve iptali talep edilmiştir.
 • Ayrıca, Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yapılan denetimde SRP Gübre Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. firmasına ait olduğu tespit edilen piyasaya arz edilen SRP 8-21-0(15SO3)+ME ticari isimli gübrenin analiz sonucunun uygunsuz olması nedeniyle firmaya 70.000 TL idari para cezası uygulanmış, üretim adresi sürekli kapalı olması nedeniyle tebligat yapılamadığı bildirildiğinden firma sahibi Müdürlüğümüze çağrılarak bizzat firma sahibine 08.06.2022 tarihinde İdari Para Cezası tebligatı yapılmıştır.


  Eskişehir'de 2022 yılı Haziran ayı itibarıyla tescil belgesi bulunan 13 gübre üretim tesisi ve 137 gübre bayisi bulunmakta olup, Müdürlüğümüzce; 2020 yılı başından bu güne kadar 2,5 yıllık süre içerisinde toplam 1.127 denetim yapılmış, 55 numune alınmış, analiz sonuçlarına göre 10 numunenin uygunsuz olduğu tespit edilmiş, 16 firmaya toplam 222 Bin TL idari para cezası uygulanmış ve 426 ton gübrenin satışı durdurularak bertaraf edilmiştir.

  Tarımsal üretimin sürdürülebilirliğini sağlanması ve çiftçilerimizin sahtekârlıklara karşı korunması maksadıyla, gübrelerin piyasa gözetimi ve denetimi Tarım ve Orman İl Müdürlüğü konu uzmanı ziraat mühendisleri tarafından hassasiyet ve titizlikle yürütülmeye devam edilecektir. Konu ile ilgili adli ve idari boyut ayrıca müdürlüğümüzce hassasiyetle takip edilmektedir.

  Kamuoyunun bilgisine sunulur. 24.06.2022