T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

PESTİSİT KULLANIMI DENETİM ALTINDA

Yayın Tarihi : 21.6.2022

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından 2022 Yılı Hasat Öncesi Pestisit Denetimi Programı kapsamında 20 Haziran 2022 tarihinde Sarıcakaya ilçemizde çiftçi bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Söz konusu eğitim 2021 yılında Sarıcakaya ilçesi, Mayıslar Mahallesinde İlçe Müdürlüğümüze tahsisli iken, Sarıcakaya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün de ortağı olduğu proje kapsamında; Sarıcakaya Kaymakamlığı ve Japon Hükümeti tarafından uygulanan hibe programıyla verilen destekle tadilatı yapılarak Kadın Çiftçi Eğitim Merkezine dönüştürülen hizmet binasında gerçekleştirildi.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü personeli tarafından yapılan toplantıda çiftçilere zirai mücadele ilaçlarının çevre ve insan sağlığına etkileri, kalıntı nedir, kalıntı problemini önlemek için neler yapılmalı, Türk Gıda Kodeksi Maximum Kalıntı Limitleri gibi konularda bilgiler verildi.

Gündüz saatlerindeki yoğun iş programı göz önünde bulundurularak saat 21:30 da başlayan toplantıya çiftçilerimizce yoğun katılım sağlandı. İlgiyle takip edilen toplantıda çiftçilerimiz tarafından özellikle yaprağı yenilen sebzelerle ilgili ruhsatlı zirai mücadele ilacının bulunulmadığı; benzer konularda bu tür bilgilendirme toplantılarına ihtiyaç duyulduğu dile getirilmiştir. İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizce çiftçilerimizin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalarımız devam etmektedir.