T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ESKİŞEHİR'DE FİLDİŞİ İLE TARIM ALANINDA İŞBİRLİĞİNE AÇIĞIZ

Yayın Tarihi : 19.09.2022

Fildişi Sahili Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi ve beraberindeki heyet ile Eskişehir Tarım İl Müdürlüğünde geçtiğimiz Cuma günü tarımsal üretim ve işbirliği konulu bir görüşme gerçekleşti.

Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Başak Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Fildişi Sahili Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Khadidjata Toure, Fildişi Sahili Cumhuriyeti Müsteşarı Assi Sannon, Eskişehir Madencilik Kümesi Yönetim Kurulu Üyesi Berna Kızılbük, Beylikova Besi Organize Sanayi Bölge Müdürü Yurdal Çetinkaya, tarım makinaları üreten firmaların yönetici ve temsilcileri ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü kurum amirleri katıldı.

Gerçekleşen toplantıda Eskişehir tarımı, üretimi yapılan tarımsal ürünler hakkında sunum yapan İl Müdürü Gümüş önemli açıklamalarda bulundu. Eskişehir'in tarımsal ve hayvansal üretimdeki hasılası 2002 yılından bu yana 11 kat artarak 6 buçuk milyar liraya ulaştığını söyleyen İl Müdürü Gümüş: "Eskişehir ülkemizde tarımsal ve hayvansal üretimde her geçen gün gelişmekte ve hasılası yükselmekte olan bir şehirdir. Roka ve Tere üretiminde Türkiye'de birinci, Kuşkonmaz ve Şekerpancarı üretiminde ikinci, Arpa üretiminde beşinci, Ayçiçeği üretiminde yedinci, Buğday üretiminde onuncu, Mısır üretiminde dokuzuncu sıradayız. Mikro klimaya sahip Sarıcakaya ve Mihalgazi ilçelerimizde yapılan örtü altı üretimiyle başta İstanbul olmak üzere birçok ilimize sebze gönderiyoruz. Çiftçilerimize %50 hibe ile tarımsal makine ve ekipman desteği yapmaktayız. Tohumluk üretiminde Türkiye'de yedinci sıradayız. Eskişehir'imizin gıda, tarım ve hayvancılık alanında gelişmesi için hazırladığımız projelerimizle tüm gayretimizle çalışıyoruz. Gerek Türkiye'de gerekse Fildişi Cumhuriyeti ile tarımsal projeler hazırlamak ve yürütmek için her zaman hazır olduğumuzu bilmenizi isterim. Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü adına sizlerle işbirliğinde bulunmaktan mutluluk duyarız" dedi.

"Tarımsal işbirliğinde bulunmayı çok isteriz"

Fildişi Sahili Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Khadidjata Toure toplantıda yaptığı konuşmada: "Yapmış olduğunuz sunumdan çok etkilendim, çok teşekkür ederim. Eskişehir'i tanımak ve yapılan tarımsal üretimi anlamamız için çok güzel bir sunum oldu. Ben yaklaşık 2 yıldır Türkiye'de görev yapıyorum. Buraya tarım ve ticaretten sorumlu müsteşarımız Assi Sannon ile birlikte geldik. Fildişi'nde olduğu gibi Eskişehir içinde tarımın çok önemli olduğunu anladım, Eskişehir tarımını gayet dikkat çekici buldum. Fildişi Sahili Cumhuriyeti'nin Türkiye'den ithal ettiği ürünler arasında özellikle tarımsal alet ve ekipmanlar ön sırada yer almakta. Bu nedenle tarımsal makine almak isteyen vatandaşlarımız bizlere başvuruda bulunuyor. Eskişehir'de tarımsal makine ve ekipman üretimi yapan firmalarımız bizlere fiyat sunarlarsa ticaret yapmayı çok isteriz. Sizlerle tarımsal işbirliğinde bulunmayı çok isteriz. Konukseverliğiniz beni çok mutlu etti, teşekkür ederim" dedi.

Toplantıda hazır bulunan tarım makineleri firma yetkilileri Türkiye'de tarımsal makine tasarımı yapabilen üst seviyede iş gücünün olduğunu, tarımsal makine ve ekipman üretiminin son yıllarda pik yaptığını belirterek Fildişi Sahili ile ticaret yapmaktan memnun olacaklarını ifade ettiler. Burada yapılan tarımsal faaliyetlere yönelik ihtiyaç duyulan tarımsal makine ve ekipmanların detaylarının konuşulmasından sonra görüşmeler sona erdi.