T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

HAK SAHİBİ ÇİFTÇİLER TARIM FUARINDA TAPULARINA KAVUŞTU

Yayın Tarihi : 8.9.2022

Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan Arazi Dağıtım Projesi kapsamında, Eskişehir 3'üncü Tarım Fuarında düzenlenen törenle hak sahibi çiftçilere tapuları teslim edildi.

Eskişehir Ticaret Odası – TÜYAP Fuar Merkezi'nde 07-11.09.2022 tarihlerinde gerçekleşen TÜYAP Eskişehir 3'üncü Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarında düzenlenen tapu teslim törenine AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Abdulkadir Karabulut, Tarım ve Orman İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Erdinç Yuva, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, Tarım İl Müdürlüğü Teknik Personeli ve çok sayıda çiftçi katıldı.

Fuar açılış programının ardından Tarım ve Orman İl Müdürlüğü standında düzenlenen Tapu Teslim Töreni'nde konuşan İl Müdürü Gümüş: "Dünden bugüne ilimiz genelinde 14 mahallede 3083 sayılı Sulama Alanlarında Arazi Düzenlenmesine Dair Tarım Reformu Kanunu kapsamında Arazi Dağıtım Projesi tamamlanarak, 1020 hak sahibi çiftçimize 111.103 dekar hazine arazisi dağıtımı yapıldı. Günyüzü İlçesi, Kayakent Mahallemizde ise dağıtım çalışmaları devam ediyor. Dağıtıma konu Sivrihisar İlçesi, Kaldırım Mahallesi 27.04.1996 tarihinde bakanlar kurulu kararı ile 3083 sayılı kanunun 3. maddesi uyarınca tarım reformu uygulama alanı ilan edildi.  Uygulama alanı içerisinde yer alan Kaldırım Mahallesi'ndeki dağıtıma konu araziler, mahallede bulunan topraksız ve az topraklı çiftçi ailelerine dağıtım projesi 14.09.2000 tarihinde onaylandı ve 151 kişi kesin hak sahibi, 35 kişi yedek hak sahibi üreticimiz arazilerini aldı. Bugün yedek hak sahiplerimizden 7 kişiye daha 914 dekar arazi vererek topraklandırıyoruz. Bununla beraber Günyüzü İlçesi, Ayvalı Mahallesi'nde 2006 yılında tamamlanan Arazi Dağıtım Projesi kapsamında bir yedek hak sahibinize de 94 dekar arazi vererek topraklandırıyoruz. Toplam 8 hak sahibi üreticimize 1008 dekar arazi hayırlı uğurlu olsun. Tarlalarının bereketi bol olsun" diyerek açıklamalarda bulundu.

Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Abdulkadir Karabulut törende yaptığı konuşmada: "Cumhuriyetin ilanından itibaren hemen hemen bütün Anayasalarımızda açıkça ifade edilmiş olan, Devletimizin en önem verdiği tarımsal reform unsurlarından bir tanesi toprak dağıtımıdır. Son yasal düzenleme olan 3083 sayılı kanunla da bugüne kadar Türkiye'de yaklaşık 1 milyon dekar arazi 100.000'in üzerinde çiftçiye dağıtılmış durumdadır. Eskişehir ilimizde de, Sayın İl Müdürümüzün de söylediği gibi Türkiye genelinde dağıtılan arazinin yaklaşık % 10'undan daha fazlası Eskişehir ilinde dağıtılmıştır. Dolayısıyla bu dağıtımı yapılacak olan topraklarımızın çiftçilerimize bereketli olmasını hayırlara vesile olmasını diliyorum. Çiftçi kardeşlerimizden dağıtılan topraklara sahip çıkmalarını, topraklarını en güzel şekilde işlemelerini diliyorum. Bugünkü dağıtıma esas işlemlerin yürütülmesinde ve daha önceki dağıtımlarda emek veren bütün mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Çiftçilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi.

Tapu teslim törenine katılan AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Abdulkadir Karabulut, İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Proje Koordinatörü Selahattin Günci, Şube Müdürü Ece Özel Cura ve Veteriner Hekimler Odası Başkanı Erdinç Yuva hak sahibi çiftçilere bizzat tapularını teslim etti.