T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ESKİŞEHİR ÇİFTÇİSİNE %75’İ HİBE KANOLA TOHUMU

Yayın Tarihi : 2.09.2022

Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında Günyüzü ilçesinde yapılan törenle 100 çiftçiye, 3.100 dekar alana ekilmek üzere, dörtte bir fiyatına 1.550 kg sertifikalı kanola tohumu teslim edildi.

 

Günyüzü'nde düzenlenen etkinliğe Günyüzü Kaymakamı Gökhan Arslan, Günyüzü Belediye Başkanı Menderes Durgut, Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burak Polat, Önder Çiftçi Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı İmdat Güngör, Tohum Firması Temsilcisi Ziraat Mühendisi Cihan Çiftçi, İl/İlçe teknik personeli ve yetiştiriciler katıldı.

 

"Herkes mutlaka dünyada iken Günyüzü'nü görmeli" diyerek açılış konuşmasına başlayan İl Tarım ve Orman Müdürü Gümüş: "Bu sene malumunuz olduğu üzere tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ayçiçeği yağı temininde sıkıntılar yaşandı. Ayçiçeği yağına alternatif olabilecek bir bitki olan kanola bitkisi ayçiçeği kadar topraktan besin maddesi tüketmiyor. Bu anlamda kanola bitkisi atıl durumda bulunan tarım arazilerimizi boş bırakmamak ve en doğru şekilde değerlendirmek adına en doğru bitki olacaktır. Bu amaçla hazırladığımız kanola projemizin yaklaşık yarım milyon liralık kısmını Bakanlığımız bütçesinden karşılıyoruz. Bu rakam proje bütçesinin %75'ine tekabül ediyor. Geri kalan %25'lik kısmı ise çiftçi katkısı olmak üzere dörtte bir fiyatına tohumluklarımızı çiftçilerimize vermiş oluyoruz. Sadece Günyüzü ilçemizde 3100 dekarlık alanda ekim gerçekleştirilecek ve toplamda 100 çiftçimiz bundan faydalanacaktır. Günyüzü ile birlikte Sivrihisar, Alpu, İnönü, Mihalıççık ve Seyitgazi ilçelerimizde de kanola projemizi uyguluyoruz. Bu proje ile inşallah atıl durumda bulunan arazilerimiz değerlenecektir. Kuraklık problemini de dikkate aldığımızda alternatif bir bitki olarak kanola bitkisi yetiştiricimizin cebine biraz daha fazla para girmesine vesile olacaktır. Bu kapsamda bu projenin hazırlanmasında emeği geçen başta İlçe Tarım Müdürlüğü personelimize, projede görev alan İl Müdürlüğümüz teknik personeline ve projeye dahil olan siz kıymetli yetiştiricilerimize çok teşekkür ediyorum. Ürününüz ve kazancınız bereketli olsun" diyerek açıklamalarda bulundu.

 

Etkinlikte söz alan Önder Çiftçi Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı İmdat Güngör yaptığı konuşmada: "Ben buraya Tekirdağ'dan geliyorum. 25 yıldır kanola üreticisiyim. Kanola tohumlarını tüm Türkiye'ye pazarlayan bir çiftçiyim. Bir kanola üreticisi olarak çiftçi kardeşlerimizin karşılaştıkları her türlü problemde yanlarında olduğumu bilmelerini isterim. Ürününü sözleşmeli üretim modeli ile üreten çiftçi kardeşlerimizin bilmelerini isterim ki: ürettikleri ürünlerini 1 ay içerisinde ücretini ödemek şartıyla almaya hazırız. Projenin bölgeye ve çiftçi kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

 

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında Günyüzü, Sivrihisar, Alpu, İnönü, Mihalıççık, Seyitgazi ilçelerinde bulunan 7174 dekar atıl tarım alanında 180 çiftçiye, 3670 kg kanola tohumu dağıtılacak; proje 510.000 TL Bakanlık katkısı, 185.752 TL çiftçi katkısı olmak üzere toplamda 695.752 TL toplam bütçe ile uygulanıyor. Proje ile bitkisel yağ açığının giderilmesi, yetiştiriciliğe uygun bölgelerde üretimin artırılması, güzlük ekiliş olması dolayısıyla kuraklıktan etkilenmemesi ve birim alandan daha yüksek yağ elde edilmesi amaçlanıyor. Proje sayesinde boş bırakılan arazilerin kârlı bir üretim için değerlendirilmesi, çok su tüketen ürünler yerine, güzlük ekilişte alternatif ürün olan kanola üretiminin teşvik edilmesi hedefleniyor.