T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TOPRAKLARIMIZI SOLARİZASYONLA KORUYORUZ

Yayın Tarihi : 8.8.2022

Mihalgazi ilçemizde örtü altı yetiştiriciliği yapılan alanlarda toprak solarizasyonu uygulaması yaygınlaşıyor.

Seracılıkta toprak kökenli hastalık ve zararlılar ile yabancı otlar ekonomik olarak önemli kayıplara neden olmaktadır. Solarizasyon uygulaması ile yaz dönemi sıcak geçen ilçemizde seracılık yapılan alanların üzeri ince şeffaf plastik örtü ile kapatılarak toprak sıcaklığının artması sağlanarak toprağın dezenfeksiyonu sağlanmaktadır.

Mihalgazi ilçemizde yaygınlaştırma çalışmaları yapılan toprak solarizasyonu hakkında Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş açıklamalarda bulundu. İl Müdürü Gümüş yaptığı açıklamada: "Seracılıkta toprak kökenli hastalık, zararlı ve yabancı otlarla yapılan mücadelede kimyasal yöntemlerin kullanılması hem toprakta bulunan faydalı bakterilerin ölmesine sebep olmakta hemde ekonomik olarak üretim maliyetlerini artırmaktadır. Ancak solarizason yöntemi ile yapılan mücadele ile faydalı bakterilerin korunması sağlanıyor hemde üretim maliyetlerinin düşürülmesine ciddi katkı sağlıyor. Bölgemizde tarımsal üretim yapan yetiştiricilerimizin maliyetlerinin düşürülmesine katkıda bulunmak ve topraklarımızın daha sağlıklı yöntemlerle korunması için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak hazırladığımız yeni projelerle yetiştiricilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz." dedi.

Mihalgazi ilçemizde temmuz ve ağustos aylarında yapılan solarizasyon uygulamasının artırılması amacıyla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından 6 üreticimize yüz yüze eğitim verilmiştir. Şu anda Mihalgazi ilçemizde 8 üreticimiz seralarında solarizasyon uygulaması ile üretim yapmaktadır.  2023 yılında daha fazla alanda solarizasyon uygulaması yapmak amacıyla hazırlanan projeye 120 üretici ön başvuruda bulunmuştur. Proje kapsamında  projeye dahil olan Mihalgazili üreticilerin her birine 25 kg ağırlığa tekabül eden 1000 metrekarelik solarizasyon naylonu verilecektir.