17.10.2018 / Gösterim Sayısı : 144

Dünya Gıda Günü, Ortaokul Öğrencileriyle Kutlandı

#17.10.2018_Dünya_Gıda_Günü

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce, 16 Ekim Dünya Gıda Günü kutlama programı kapsamında etkinlik düzenlendi.

16.10.2018 tarihinde 2 Eylül Ortaokulu'nda düzenlenen etkinliğe, İl Tarım ve Orman Müdürümüz Erkan ALKAN, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Özden AKKAYA, Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Sabri ÇAKIR, İl Müdür Yardımcılarımız, Şube Müdürleri, Personellerimiz, 2 Eylül Ortaokulu Müdürü ve Öğretmenleri ile 5. ve 6. Sınıf öğrencileri katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Erkan ALKAN düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada;

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü' (FAO) nün 16 Ekim 1945 tarihinde kurulduğunu ve 16.Ekim tarihinin, her yıl FAO tarafından belirlenen farklı bir temayla 150'yi aşkın ülkede Dünya Gıda Günü olarak kutlanmakta olduğunu belirterek, 2018 yılı temasının; "Eylemlerimiz, geleceğimizdir. 2030'a kadar tüm dünyada Açlığa Son vermek mümkün." olarak belirlendiğini ifade etti.

Dünya Gıda Gününde düzenlenen çeşitli etkinliklerle, dünya çapında açlık çeken insanlarla ilgili farkındalığı arttırarak, açlığa son vermeye yönelik çalışmaların hızlandırılması, herkes için gıda güvenliği ve iyi beslenmenin teşvik edilmesinin amaçlandığını ifade eden İl Müdürümüz ALKAN, Dünya üzerindeki genç-yaşlı tüm insanların, dünyadaki kaynakları daha akıllıca kullanmaları, israfı azaltarak, daha iktisatlı sürdürülebilir yaşam tarzları benimsemeleri gerektiğini belirtti.

 İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Veteriner Hekimler, Ziraat, Gıda ve Su Ürünleri mühendislerimizle Çiftlikten sofraya kadar Üretici ve Tüketicilerin yanında olduğumuzu, Sağlıklı ve güvenilir Gıdaya ulaşmak için Üreticilerimizin desteklendiğini ve aynı zamanda üretilen ürünlerin de Müdürlüğümüzce denetlendiğini belirten İl Müdürümüz ALKAN, "En iyi denetçi tüketicinin kendisidir" diyerek, Öğrencileri açıkta satılan, menşei belli olmayan bozuk ve sağlıksız ürünler ile son kullanım tarihi geçmiş ürünleri satın almamaları konusunda uyardı. 

Düzenlenen etkinliğin açlık ve gıda israfı konusunda toplum bilincinin arttırılmasında faydalı olmasını temenni eden ALKAN, açlığın son bulduğu Dünya Gıda Günlerinde buluşmak dileğiyle başta öğrenciler olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür etti.

Daha sonra İl Müdürlüğümüzde görevli Gıda Mühendisi Zuhal ÜNAL CANBAZ tarafından " Sıfır açlık ve güvenilir gıdaya ulaşmak için, neler yapabiliriz?" konulu sunum yapıldı.

İl Müdürümüz ALKAN ve Protokol' ün Öğrencilere süt ve kek ikramıyla etkinlik sona erdi.


''