11.10.2018 / Gösterim Sayısı : 67

En Yeni Bitki Çeşitleri, Deneme ve Demonstrasyonlarla Çiftçilerimize Tanıtıldı

#11.10.2018_Inonu_Bugday_Tarla_Gunu

İlimizde 49 adet çeşit denemesi ve 13 adet demonstrasyon yapılarak çeşitli bitki türlerinde en yeni çeşitler çiftçilerimize tanıtıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Erkan ALKAN bu konuda yaptığı açıklamada;

İnönü İlçemizde 150 dekar sulu alanda  9 adet Ayçiçeği çeşidi, 70 dekar sulu ve kıraç alanda  25 adet Buğday çeşidi ve 20 dekar sulu alanda  11 adet Mısır çeşidi ile Sivrihisar İlçemizde de 6 dekar sulu alanda 4 adet Haşhaş çeşidi kullanılarak toplam 49 adet deneme yapıldığını ifade etti.

İl Müdürümüz ALKAN, Alpu, İnönü, Seyitgazi, Odunpazarı ve Mahmudiye İlçelerimizde  42 dekar kıraç alanda Çörekotu, Alpu, İnönü, Odunpazarı, Tepebaşı, Mihalıççık ve Han İlçelerimizde  37 dekar kıraç alanda Lavanta ve İnönü İlçemizde 8 dekar sulu alanda Karabuğday ile Sarıcakaya İlçemizde 1 dekar sulu alanda Susam ekilerek toplam 13 adet demonstrasyon yapıldığını belirtti.

Yapılan denemelerde aynı bitki türünden çok sayıda çeşidin aynı şartlarda yan yana yetiştirildiğini belirten İl Müdürümüz ALKAN, yapılan tarla günleri ile çiftçilerimizin İlimiz iklim şartlarında yetişen en yeni ve en verimli bitki çeşitlerini karşılaştırmalı olarak görebildiklerini ifade etti.

İl Müdürümüz ALKAN, demonstrasyon çalışmaları sonucunda yapılan tarla günleri ile de, İlimiz iklim şartlarında yetişen en verimli ve uygun bitki çeşitlerinin çiftçilerimize uygulamalı olarak gösterildiğini belirterek, yapılan deneme ve demonstrasyonlar sayesinde Çiftçilerimizin birim alandan elde ettikleri verim ile birlikte gelirlerinin de artacağını ifade etti.

 İl Müdürümüz ALKAN, bu şekilde uygulamalı ve görsel olarak yapılan eğitim çalışmalarının çiftçilerimiz üzerindeki etkisinin önemine vurgu yaparak, İlimizde yetiştirilen bitkisel ürünlerle ilgili bundan sonrada yoğun olarak deneme ve demonstrasyon çalışmaları yapılacağını belirtti.

Yapılan Haşhaş ve Çörekotu demonstrasyonlarının Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile ve Susam demonstrasyonunun da OGÜ Ziraat Fakültesi ile işbirliği halinde yürütüldüğünü belirten ALKAN, yapılan çalışmalarda emeği geçen tüm personele teşekkür etti.


''